Pár slov o flatících

    Flat Coated retriever (někdy též hladkosrstý retriever) je plemeno, vyšlechtěné v 19. století ve Spojeném království křížením novofundlandských psů menšího typu, se setry, psy typu colie a ovčáky. V první polovině 20. století byl Flat Coated Retriever velice oblíben a rozšířen zejména u anglické šlechty jako elegantní pracovní pes. Vytlačili ho teprve labradoři a zlatí retrieveři.

V poválečném období vymizeli téměř všichni flat coated retrieveři. Pouze několika chovatelům se za nejtěžších podmínek podařilo pokračovat a díky jejich úsilí tato rasa nevyhynula. Udržel se díky své veselé přátelské povaze a vynikajícím vlastnostem.

Flat je elegantnější a lehčí než většina ostatních retrieverů, při procházkách mívá větší "rozptyl" kolem svého pána. Za typickou hladkou srst prý vděčí přikřížení kolie a irského setra, od ovčáků zase získal odvahu a dobrou cvičitelnost. Vyslovený obranář to není, ale hlídá o něco lépe než většina jeho příbuzných. Jako všichni retrieveři je nejen vynikajícím aportérem a plavcem, ale i skvělým společníkem.

    Má mimořádně citlivou a jemnou povahu, je otevřený a přátelský, bezpodmínečně vyžaduje trvalý kontakt s rodinou a miluje děti. Jeho výchova není těžká, ale ani tak snadná jako u zlatého retrievera. Flat někdy bývá maličko paličatý, později dospívá a snadněji se zkazí, protože vnímavě reaguje na každou výchovnou chybu. Ve srovnání s běžnějšími retrievery vyžaduje ještě o něco více pohybu. Majiteli se za to odmění větší osobitostí a stejně bezmeznou oddaností, jakou se vyznačují všichni jeho příbuzní.

   

Flat coated retriever se používá jako pes lovecký, společenský, asistenční, slepecký i jako pes hledající drogy. Pro lov a pro ostatní pachové práce má oproti ostatním plemenům retrievrů výhodu vysoce výkonného nosu.


Více zde: